تفکر خلاق

 

از جمله مهارت هایی که در اکثر مشاغل لازم است، خلاقیت یا داشتن تفکر خلاق است. از شغل هایی مثل طراحی گرافیک و خیاطی گرفته تا نویسندگی، مجری گری و چیدمان منزل! اما آیا تعریف دقیقی از تفکر خلاق داریم؟ آیا می دانیم منظورمان از خلاق بودن چیست؟ یا به بیان ساده تر تفکر خلاق چیست؟

تفکر خلاق یا Creative Thinking داشتن ایده های ناب، جدید، ارزشمند و بکر برای هر کاری است که در آن به خلاقیت احتیاج است. اگر بخواهیم رو راست باشیم، افراد خلاق عموما در کار های خود موفق تر بوده و همچنین فرصت های شغلی بهتری در انتظار آن ها است. حال از کجا بفهمیم خلاقیت داریم یا خیر؟ یا اگر داریم چقدر است؟ نکته قابل توجه این است که همه افراد بدون شک خلاقیت دارند، اما در برخی بیشتر و در برخی کمتر است. پس به دنبال کشف خلاقیت در خود نباشید بلکه، به دنبال راه های افزایش آن باشید.
اما راهکارهای تفکر خلاق چیست و چگونه می توان از خود فردی ایده پرداز ساخت؟ طی یک سری تمرین ساده می توانید به راحتی این ویژگی را در خود تقویت کنید. نوشتن، می تواند تاثیر به سزایی در فعال کردن مغز شما برای خلاقیت بیشتر داشته باشد. اگر اتفاقات روزمره خود را یادداشت کنید، تا حد زیادی مقدمات تمرینات مغزی خود را فعال کرده اید اما این کار به تنهایی فایده ندارد. برای اثر بخشی بهتر، باید اتفاقات روزمره خود را با کمی تخیل یا اغراق ادغام کنید. مثلا اگر امروز به پیاده روی رفته اید، سعی کنید علاوه بر یادداشت جزئیات محل پیاده روی، کمی ماجرا را تغییر دهید. یعنی بنویسید در راه گربه متفاوتی را دیدید، هر چند که ندیده باشید. یا بنویسید که یک دوست قدیمی را ملاقات کردید و چند خطی راجع به مکالماتی که بینتان رد و بدل شده است، ذکر کنید.
مسلما راهکار پیشنهادی فوق کمی خلاقیت به شما می افزاید اما اگر بیشتر از این ها مصمم هستید، با جستجوی کتاب تفکر خلاق یا مقاله تفکر خلاق (که عموما حاصل تلاش روانشناسان زبده جهان است)، روش های موثر تری خواهید یافت. برای معرفی چند مورد از برترین کتاب ها را در ادامه خواهیم گفت. بی شک محبوب ترین کتاب ها، آموزش مهارت های تفکر خلاق اثر جان ادر، کتاب تفکر خلاق مهارت ‌های آموزش و یادگیری اثر الینور روت داکورت و مهارت های تفکر خلاق اثر آنجلینا بادن است که به فارسی نیز ترجمه شده اند.
داشتن این توانایی نه تنها در موقعیت شغلی، بلکه در معاشرت و ارتباط با اطرافیان نیز کاربرد دارد. افراد خلاق عموما اعتماد به نفس بیشتری دارند و صحبت کردن با آن ها دلنشین تر است چرا که تاثیر کلماتی که استفاده می کنند مخاطبان خود را بیشتر جذب می کنند. از این رو می توان نتیجه گرفت افراد با خلاقیت تفکر، مدیران بهتری هستند.
در مجموع باید بدانید اگر به دنبال این هستید که هم در شغل و هم در روابط اجتماعی خود، تاثیر گذار تر، موفق تر و قابل اعتماد تر باشید، باید این توانایی را در خود تقویت کنید.

عناوین مرتبط: قوانین موفقیت