تمرکز

 

تمرکز یا focus عبارتی است که در کنار هر کاری که به دقت نیازمند است، شنیده می‌شود. ساده ‌ترین پاسخ به سوال تمرکز چیست؟ قطعا حواس جمع و دقت کافی داشتن در هر زمینه ‌ای می ‌باشد. شاید برای برخی تمرکز حواس و یا تمرکز ذهن کار راحتی نباشد که باید به آن ‌ها گفت برای تقویت تمرکز باید راه ‌های آن را بشناسند.

اگر می‌ خواهید بدانید که اصلا باید چگونه تمرکز کنیم به شما پیشنهاد می‌شود که ابتدا عوامل بر هم خوردن تمرکز را بشناسید سپس به افزایش تمرکز خود بپردازید. مهم ‌ترین عامل تاثیر گذار در تمرکز، محیطی است که در آن قرار دارید. برای اینکه بتوانید در داشتن دقت کافی، موفق باشید، به محیطی تمیز، خوشبو و با دمای متعادل نیازمندید. عواملی که شاید پیش پا افتاده به نظر می‌رسند اما از اهمیت بسیاری برخوردارند.
باید اقرار کرد که تمرکز بر هدف تاثیر به سزایی در دستیابی به آن دارد. پس از فراهم آوری نکات بالا برای ساخت محیطی مناسب تمرکز، باید بدانیم که چه کار هایی باعث افزایش تمرکز می ‌شود. به عبارت دیگر چگونه تمرین تمرکز داشته باشیم؟ تمرینات زیادی در این زمینه وجود دارد که چند مورد از بهترین‌ و تاثیر گذار ترین آن ‌ها به شرح ذیل می ‌باشند.
اولین تمرین تقویت تمرکز، شمارش است. بله درست خواندید، شمارش! برای انجام این تمرین ساده به یک متن احتیاج دارید و باید به سادگی تعداد کلمات آن متن را بشمارید. پس از اینکه انجام این مرحله برای شما ساده شد، سعی کنید تعداد یک کاراکتر خاص در آن متن را بشمارید (برای مثال شمارش تعداد حروف "م" در متن).  تمرین بعدی دقت است که باید یک جسم مثلا یک خودکار را بردارید و با دقت به اطراف آن نگاه کنید. به هیچ چیز دیگر غیر از خودکار توجه نکنید و فقط به ماهیت خود آن فکر کنید.
تمرین دیگری که در این زمینه موثر است، با دقت گوش دادن به صدا های اطراف است. سعی کنید در همان محیطی که هستید به صدا های اطرافتان به دقت گوش داده و سعی در تفکیک آن ها داشته باشید. به جای این تمرین نیز می توانید برای مدتی بی حرکت بمانید. مدت زمانی که می ‌توانید بی حرکت بمانید را یادداشت کرده و سعی کنید در روز های بعدی تمرین این زمان را افزایش دهید.
شاید برایتان جالب باشد که تمرین ساده‌ دیگر در این زمینه، گفت و گو با خود است، آن هم در مقابل آینه! به چشم ‌های خود در آینه خیره شوید و پس از دقت کافی به اجزای صورت خود، سعی در فکر کردن و صحبت با خودتان کنید. به هیچ چیز دیگر غیر از خودتان در آینه نگاه نکنید.
البته که تمرینات دیگری در حوزه تمرکز فکر وجود دارد ولی ساده ‌ترین تمرینات را می‌ توان موارد بالا دانست.
در نهایت باید به این نکته توجه کرد که تمامی تمرینات ذکر شده، در تمرکز شما تاثیر دارد اما ممکن است زمانی که نتیجه می گیرید متفاوت باشد. برای برخی در چند روز تمرین، تمرکز نسبی محقق می شود و برای برخی دیگر ممکن است هفته ها تلاش لازم باشد. مهم این است که شما مصمم باشید و به راه خود ادامه دهید.

عناوین مرتبط: مقالات هدف گذاری, قدرت ذهن