ثروت


آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که کلمه ثروت یا wealth به چه معناست؟

شاید شما نیز مانند بیشتر افراد، ثروت داشتن را به معنی داشتن پول یا اموال بسیار زیاد بدانید؛ اما در واقعیت اینطور نیست و ثروت با دو مفهوم مادی و معنوی معنی می‌یابد. حال به پرسش اصلی خود یعنی ثروت یعنی چه؟ بازمی‌گردیم. ثروت در جامعه امروزی، معیاری است برای اندازه گیری ارزش تمام دارایی هایی که یک فرد، یک جامعه یا یک کشور دارد و در حقیقت به معنی ذخیره چیزهایی است که به مقدار زیادی وجود ندارند. افراد، اجتماع، شرکت ها یا کشورهای مختلف، تنها هنگامی ثروتمند شناخته می‌شوند که بتوانند منابع ارزشمند بسیار زیادی را جمع آوری کنند. عموماً ثروت و جریان درآمدی در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرد؛ زیرا ثروت، نشان دهنده میزان کالاهای با ارزش اقتصادی است که در یک زمان خاص جمع شده و درآمد، نوعی جریان است که جمع دارایی های به دست آمده در یک بازه زمانی خاص را مشخص میکند. تعریف ثروت و شاخصه های اندازه گیری آن در سالیان دور و در کشورهای مختلف، با هم تفاوت داشته است. در زمان حال و با پیشرفت و گسترش جوامع، یکی ازرایج‌ترین  راه هایی که برای اندازه گیری ثروت به کار می‌رود تعیین میزان پول هر فرد است؛ اما در گذشته، مصریان باستان ثروت خود را بر اساس گندم اندازه گیری میکردند. فرهنگ های وابسته به دامداری نیز این ثروت را بر اساس دام های افراد (گاو یا گوسفند) میسنجیدند؛ اما امروزه ثروت و دارایی ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند و هرچه دارایی فرد بیشتر باشد، ثروت او نیز بیشتر خواهد بود.

 

ثروت مادی و ثروت معنوی معنوی
ثروت را می‌ت وان به روش های مختلفی بیان و تعریف کرد. از لحاظ مادی، معنی ثروت شامل ارزش خالص دارایی های تحت کنترل یک شخص است؛ اما ثروت معنوی از درون انسان ناشی می شود و در واقع قناعت، خوشیاری و نفس معنوی شماست. اگر بپرسید ثروت واقعی چیست؟ بدون شک آن ثروت معنوی انسان است که می تواند در هر زمانی آن را داشته باشد. شاید بتوان گفت که با جذب ثروت معنوی، شما میتوانید ثروت مادی خود را نیز افزایش دهید؛ پس ثروت معنوی هر فرد به نوعی زمینه ساز افزایش ثروت مادی اوست.

انواع ثروت
از هنری دیوید تورو (نویسنده، شاعر و فیلسوف) نقل شده است: «ثروت، توانایی تجربه کامل زندگی است.» اما امروزه و با گسترش علم و تحقیقات انجام شده در انواع زمینه های مرتبط با رشد و توسعه فردی و شغلی، ثروت به 4 دسته مالی، اجتماعی، زمانی و جسمی تقسیم می‌شود. اکثر مردم، تنها از نظر مالی به کلمه ثروت می نگرند؛ اما هر فرد میتواند از جنبه های دیگری مانند سلامتی، روابط، امور مالی، زمان و... نیز ثروتمند باشد که در ادامه به بیان توضیحاتی در خصوص هریک از این دسته بندی ها میپردازیم.

ثروت مالی (پول)
پول، همان چیزی است که ما با شنیدن اصطلاح ثروت به طور ناخودآگاه به آن فکر میکنیم. اما آیا ثروت واقعی انسان پول اوست؟ ممکن است جواب شما به این سوال، بله باشد؛ اما ثروت مالی در حقیقت به معنی آزادی مالی برای داشتن هر چیزی است که انسان به آن علاقه دارد. ثروت مالی شامل درک و تسلط بر مواردی همچون سرمایه گذاری، خرج کرد، بودجه بندی و سواد مالی است که اگر این اصول را به طور مداوم بهبود ببخشید، دیگر ثروت مالی مشکل شما نخواهد بود.
برخی تله های بزرگ در زندگی وجود دارد که انسان را از دستیابی به ثروت مالی دور میکند. این تله ها شامل نداشتن سواد مالی، عدم سرمایه گذاری، خرج کردن بیش از درآمد، عادت های بد، احاطه شدن با انسان های ورشکسته و... است که با دوری از این تله ها میتوانید خود و ثروت مالیتان را در امان نگه دارید.

ثروت اجتماعی (موقعیت اجتماعی)
ثروت یا موقعیت اجتماعی یکی از انواع ثروت است که انسان آن را کم ارزش میداند؛ چرا که ما به طور طبیعی آن را به چشم ثروت و اندوخته نگاه نمیکنیم. اگرچه همه ما میدانیم که موقعیت اجتماعی ما ارزشمند است، اما هرگز آن را تا حدی که شایسته است مهم نمی شماریم. ثروت اجتماعی برای پابرجا ماندن خود به درک موارد زیر نیازمند است.
 

•    هنر متقاعد کردن دیگران
•    شهرت و آبرو
•    با شخصیت بودن
•    زبان بدن
•    درک کردن ماهیت انسان

•    داشتن درک روانشناسی
 
ثروت یا موقعیت اجتماعی عمدتا به چگونگی تعامل شما با دنیا و اجتماع و نحوه برخورد شما با دیگر افراد برمیگردد. برخی تله هایی که باعث عدم دستیابی افراد به این ثروت میشوند، عبارتند از: عدم توانایی در متقاعد کردن دیگران، شهرت اجتماعی منفی، شخصیت نداشتن، ناآگاهی از ذات و طبیعت انسان و... که البته با کسب دانش های ذکر شده در سطور بالاتر میتوانید به آسانی بر این موارد غلبه کنید.

ثروت زمانی (آزادی)
ثروت زمانی یا آزادی بدین معنی است که زمان خود را هرطور، در هر جا و با هرکسی که دوست دارید صرف کنید. ثروت یا دارایی زمانی چیزی است که بیشتر مردم، آن را به همراه دیگر ثروت ها میخواهند؛ اما در دنیای امروزی کمتر کسی به آن دسترسی دارد. این ثروت از طریق درک و تسلط بر اصول زیر افزایش مییابد.
 
•    کسب درآمد خارج از ساختار شغلی سنتی
•    درک محدود بودن زمان

همانند دیگر دارایی های ارزشمند، این ثروت نیز تله های به خصوصی دارد که با گرفتار شدن در آن ها، این ثروت بسیار مهم به سمت نابودی خواهد رفت. یکی از این تله ها ماندن در یک ساختار امن شغلی است که باعث افت کیفیت زمان شما خواهد شد. یکی دیگر از این تله ها زمانی آشکار میگردد که شما با زمان، همچون یک منبع بینهایت رفتار میکنید؛ در صورتی که هر چیزی در زندگی، روزی به پایان میرسد. آخرین تله نیز گذاشتن زمان زیاد برای لذت های زودگذر مانند رفتن به مهمانی، خوشگذرانی و... است که علاوه بر گذرا بودن به انسان حس پشیمانی و بیهودگی نیز میدهد.

ثروت جسمی (سلامتی)
ثروت جسمی یا سلامتی از مهم‌ترین ثروت هایی است که هر فرد در زندگی خود دارد و تنها در نبود آن است که انسان ها اهمیت بسیار آن را درک میکنند. بدون سلامتی و نشاط جسمی نمیتوانیم به هیچ یک از دیگر انواع ثروت دست یابیم. ثروت سلامتی و جسمی با رعایت نکاتی مانند تغذیه و خواب مناسب، ورزش و تحرک کافی، کسب سواد کافی در مورد سلامت روحی و جسمی، محیط کار و زندگی مناسب و... قابل بهبود است. البته این ثروت بسیار مهم و ارزشمند با انجام کارهایی مانند تغذیه بی کیفیت، عدم تحرک، بودن در محیطی ناسالم، خواب ناکافی و دیگر عادت های بد که با عنوان تله شناخته می‌شوند، رو به افول خواهد رفت.
 

 

دام های مدرن ثروت
در مورد هر 4 نوع ثروت، یک دام یا تله بزرگ وجود دارد که باید مراقب آن باشید؛ آن هم مشاغلی هستند که شما را با وعده ثروت مالی و اجتماعی (یعنی پول و قدرت و موقعیت اجتماعی) فریب می‌دهند و ثروت های زمانی و جسمی را از شما می‌گیرند. این مهم‌ترین مشکل دنیای مدرن امروزی است و اگر شما نیز به دنبال علاقه های خود و آنچه به زندگی شما معنا می‌دهد نروید، بدون شک در این دام گرفتار خواهید شد. یک فرد می ‌تواند به پول و موقعیت اجتماعی دست یابد و حتی حس کند در مسیر درستی نیز قرار دارد؛ اما اگر به زمان و سلامت خود توجه نکند، ناخودآگاه وارد مسیری خواهد شد که جز به فاجعه ختم نمی‌گردد. سوالات زیر را از خود بپرسید تا درک عمیق‌تری از موقعیت خود در زندگی پیدا کنید.

•    آیا از نظر من، مفهوم ارزش در تمرکز بر زمان و سلامتی در کنار توجه به مسائل مالی و موقعیت اجتماعی‌ام نهفته است؟ و آیا این امر در عملکرد من نمود می‌یابد؟
•    من در زمینه کدام یک از 4 نوع ثروت، ضعیف‌تر عمل کردم و چگونه می‌توانم به سرعت پیشرفت کنم؟
•    نسبت به کدام یک از انواع ثروت، عملکرد قوی‌تری داشته‌ام؟
 

جمع بندی
همه ما توانایی دستیابی به هر 4 نوع ثروت را در زندگی خود داریم و زمانی که به آن ها برسیم، اتفاق جالبی رخ خواهد داد و آن دستیابی به ثروت رضایت است. رسیدن به رضایت و خوشنودی در زندگی، زمانی اتفاق می‌افتد که ما هر 4 ثروت ذکر شده را به طور همزمان داریم و قطع به یقین، جایگاهی است که همه ما دوست داریم در آن قرار بگیریم. به خاطر داشته باشید که رسیدن به حد خوبی از هر یک از این ثروت ها سال ها به طول می‌انجامد و در واقع یک فرایند مادام العمر است که پایان نمی‌یابد؛ زیرا مقصد و نهایتی برای آن ها وجود ندارد و تنها می‌توان پیشوسته آن ها را بهبود داد. با این اوصاف، همین حالا دست به کار شوید و باور داشته باشید که می‌توان هر چهار نوع این ثروت ها را به طور همزمان بهتر کرد.