موفقیت چیست؟

 

راز موفقیت چیست؟ ابعاد موفقیت چیست؟ نتیجه موفقیت چیست؟ روانشناسی موفقیت چیست؟ اینها همگی سوالاتی هستند که مدت هاست ذهن اکثر افراد را به خود مشغول کرده است. کتاب های بسیاری در سرتاسر جهان به چاپ رسیده است و افراد زیادی در سرتاسر جهان سخنرانی های انگیزشی را درباره این موضوعات انجام داده اند.
اما به راستی موفقیت چیست یا what is success
باید گفت پاسخ دادن به این سوال کمی مشکل است. به این دلیل که برداشت های هر فردی نسبت به مفهوم موفقیت متفاوت است و از سویی دیگر تمامی افراد موفقیت خود را لزوما در یک سطح نمی دانند. زمانی که صحبت از موفقیت می شود ذهن افراد معمولا به سمت داشتن درآمد بالا و موقعیت شغلی خوب می رود. ولی آیا موضوع صرفا به این داشته ها محدود می شود؟
اگر فردی دارای شغل خوب و درآمد بالایی باشد ولی چند بار ازدواج ناموفق داشته باشد، باز هم موفق است؟ اگر همین شخص نتواند با دیگران ارتباط خوبی داشته باشد چطور؟ در واقع در اینجا می شود گفت که این شخص در زمینه شغلی خود موفق ولی در زمینه ازدواج و روابط اجتماعی خود ناموفق است. پس می توان موفقیت را در تمامی ابعاد از جمله درآمد و شغل، سلامتی، روابط اجتماعی خوب، سلامی روانی و ... به کار برد.
مسلما برای موفقیت نیز مانند هر چیز دیگری یک سری قواعد و دستور العمل هایی وجود دارد. در واقع برای دانستن راز موفقیت می توان به نکات زیر توجه کرد:
1- باید کاری که انجام می دهید را دوست داشته باشید. مگر می شود انسان در کاری که علاقه ای ندارد موفق شود؟
2- شکست بخشی از زندگی است. بسیاری از افراد شکست را به معنای ناتوانی خود می دانند، در حالی که هر شکست به معنای یک تجربه بزرگ است.
3- عملگرا باشید. نشستن در خانه و مدام فکر کردن به موفقیت چیزی را عوض نمی کند. پس باید دست به کار شده و وارد میدان شد.
4- دوستان موفق انتخاب کنید. یک جمله معروف است که می گوید درآمد شما برابر است با میانگین درآمد پنج نفر از دوستان شماست، بنابراین در انتخاب دوستان خود دقت کنید.
5- اعتماد به نفس اصلی ترین شرط موفقیت است. باید به خودتان ایمان داشته باشید و نگذارید مشکلات ابتدایی انگیزه را از شما بگیرند.
6- خروج از منطقه امن خود. لابد شنیده اید که می گویند کشتی لبه ساحل احتیاجی به ناخدا ندارد. پس باید زود وارد عمل شد.
در واقع برای موفق شدن در ابتدا باید روانشناسی موفقیت را یاد گرفت. در واقع شخصی که روانشناسی موفقیت را بلد است سعی می کند همیشه بر اطلاعات و تجربه خود در زمینه کاری که انجام می دهد، بیفزاید. این افراد از گفتن جمله نمی دانم ترسی ندارند و در واقع هر چیزی را که ندانند، به دنبال یاد گرفتنش خواهند رفت. از دیگر مباحث مهمی که در روانشناسی موفقیت مطرح می گردد داشتن انگیزه بالا است. انگیزه ای که توان و اشتیاق انجام سخت ترین کارها را داشته باشید و در مقابل سختی ها و شکست ها ناامید نشده و پیوسته به راه خود ادامه دهید.
رسیدن به موفقیت آسان نیست ولی مسلما بعد از رسیدن به آن می توانیم خوشبختی را تجربه کنیم.

عناوین مرتبط: مقالات موفقیت