مقالات رشد و توسعه فردی


خواندن مقالات رشد و توسعه فردی چقدر برای ما اهمیت دارد؟ چقدر وقت برای خواندن کتاب های توسعه فردی می گذاریم؟ و آیا اختصاص دادن زمانی برای مطالعه درباره رشد و تعالی فردی ارزش دارد؟
این ها سوالاتی هستند که سعی داریم در این مقاله رشد فردی (Individual Development Articles) به آن ها پاسخ دهیم.

مقالات رشد و توسعه فردی


همگی ما مسلما به این فکر هستیم که خودمان را از لحاظ رشد فردی و موفقیت به مراتب بالایی برسانیم، تا اینکه بتوانیم لذت بیشتری را در زندگی تجربه کنیم. رسیدن به موفقیت و توسعه فردی درست است که به میزان زیادی تلاش نیاز دارد و در این راه باید صبر زیادی به خرج داده و ممکن است شکست هایی را نیز تجربه کنیم، اما بعد از اینکه روی خودمان کار کنیم و هر روز شاهد پیشرفت خود باشیم، مسلما حس بسیار خوبی به ما دست می دهد و از زندگی رضایت بیشتری خواهیم داشت. 
برای یاد گرفتن هر چیزی نیاز به یک مرجع است. به عنوان مثال کسی که می خواهد برنامه نویسی یاد بگیرد، می تواند از کتاب های آموزشی موجود در بازار استفاده کند. برای رشد شخصی نیز نیاز به کتاب های رشد فردی داریم که با استفاده از آن ها بتوانیم مسیر رسیدن به توسعه فردی را به صورت اصولی و در زمان کوتاه تری طی کنیم. گام برداشتن به سمت رشد و توسعه فردی نیازمند تلاش های شبانه روزی، گذشتن از تفریحات بیش از اندازه و تمرکز بر روی اهداف است. در هر مرحله باید سعی کنیم موفقیت هایی که در گذشته به دست آورده ایم را به یاد آورده و همچنین با مطالعه کتاب های توسعه فردی سعی کنیم که اشتباهاتمان را به حداقل برسانیم. برداشتن قدم هایی گرچه کوچک می تواند رشد و توسعه ما را در پی داشته باشد. در این راه نباید حتی از کوچک ترین زمان ها نیز چشم پوشی کرد. خواندن یک خط از یک کتاب خوب، گوش دادن به یک پادکست موفقیت در حد پنج دقیقه می تواند ما را به سمت جلو هل دهد.
توسعه فردی از آنچه که فکر می کنید برای ما مهم تر است. اگر دقیق تر فکر کنیم متوجه می شویم که یکی از اهداف خلقت انسان توسط خداوند رسیدن به همین رشد و توسعه است. ما به این دنیا آمده ایم که هر روز چیز های جدید یاد گرفته و خود را از تمامی جنبه ها از جمله داشتن نظم، اخلاق، تلاش و کوشش، اراده، داشتن هدف و ... هر روز بهتر کنیم.
توسعه فردی می تواند تاثیرات زیادی را در زندگی ما ایفا کند.
- زمانی که در مسیر توسعه فردی قدم برمیداریم، روز به روز اعتماد به نفس ما بیشتر می شود.
- در این مسیر ممکن است شکست های مختلفی را تجربه کنیم که از آن ها درس می گیریم و البته بعد از اینکه توانستیم بعد از شکست های پی در پی به موفقیت برسیم، متوجه می شویم که قادر به انجام چه کارهایی هستیم و اشتیاق بیشتری برای انجام کارهای بعدی پیدا می کنیم.
- زمانی که در این راه قدم بر میداریم، متوجه می شویم که دارای چه علاقه مندی هایی هستیم و استعداد هایمان نیز شکوفا می شود.
راه های توسعه فردی چیست؟ 
- سعی کنید در طول روز زمانی را به مطالعه کتاب های رشد و توسعه فردی اختصاص دهید. مهم این است که به مطالعه در روز پایبند باشید، حتی در حد یک جمله در طول روز.
- شرکت در کلاس و سمینار هایی که در این زمینه برگزار می شود بسیار مفید است.
- محیط بسیار مهم است. سعی کنید اطراف خود را از دوستان و انسان های مثبت پر کنید و همچنین با خواندن کتاب های سرگذشت انسان های موفق اشتیاق خود را برای رسیدن به خواسته هایمان بیشتر کنیم.
سعی شد در این مقاله رشد و توسعه را بشناسیم و ضرورت آن را بهتر درک کنیم. ما به رشد فردی برای موفقیت در تمامی زمینه ها نیاز داریم از جمله موفقیت شغلی، موفقیت در ازدواج، موفقیت در روابط بین فردی و ...
رشد و توسعه فردی مربوط به تمامی زمینه ها می باشد و هر انسانی باید به رشد و توسعه خود در دو بعد جسمانی و روحانی اهمیت دهد.

عناوین مرتبط: نقطه عطف, مدیریت استعداد, مهارت برنامه ریزی, مقالات رایگان رشد و توسعه فردی