مقالات اصول و فنون مذاکره


مطالعه مقالات اصول و فنون مذاکره (Articles of Principles of Negotiation) یکی از مهم ترین کارهایی است که هر شخصی باید برای تاثیرگذاری بر روی دیگران از آن استفاده کند. افراد مختلفی وجود دارند که مشاغل یکسانی دارند مانند شغل فروشندگی لباس، ولی هر کدام از سطح درآمد و موفقیت متفاوتی برخوردار هستند. یکی از علت هایی که باعث ایجاد این تفاوت می شود این است که اشخاصی که موفق تر عمل می کنند از این قابلیت برخوردار هستند که تاثیرات مختلفی را بر روی مشتریان خود بگذارند.

مقالات اصول و فنون مذاکره

به عنوان مثال فرض کنید دو نفر که در شغل برنامه نویسی مشغول به کار هستند و هر دو در یک سطح از مهارت هستند، اگر یک کارفرما بخواهد پروژه خود را به یکی از این دو نفر واگذار کند، کدام یک موفق می شوند کار را از آن خود کنند؟ مسلما شخصی می تواند پروژه را بگیرد که فن بیان خوبی داشته و همچنین فنون مذاکره و بازاریابی را به خوبی یاد گرفته و می تواند تاثیر خوبی را روی کارفرما بگذارد. بنابراین در اینجا اهمیت اصول و فنون مذاکره مشخص می شود و همچنین متوجه می شویم که یادگیری و به کار بردن این مهارت تا چه اندازه می تواند در موفقیت ما تاثیر بسزایی داشته باشد. 
تحقیق در مورد اصول و فنون مذاکره و تاثیر آن در میزان موفقیت فردی، مشخص کرده است که این مهارت یکی از لازمه های مدیریت می باشد. در واقع یکی از بخش های مهم مدیریت، هنر مذاکره کردن است. یک مدیر ممکن است در طول روز کاری، اوقات زیادی را صرف مذاکره با مشتریان یا کارکنان خود کرده و این میزان مهارت در فن مذاکره است که یک مدیر متوسط را از عالی جدا می کند. 
مهارت مذاکره را باید جدی گرفت و باید بدانید که این مهارت در همه موقعیت ها از جمله سمت شغلی، ازدواج، ارتباط با فرزندان، استخدام شدن در یک شرکت و ... نقش مهمی را ایفا می کند. با دانلود مقاله اصول و فنون مذاکره یا خواندن کتاب هایی در این زمینه می توانید این مهارت را یاد بگیرید. نکته قابل توجهی که باید به آن اشاره شود این است که مذاکره کردن با دعوا کردن فرق دارد. در مذاکره هر دو طرف به دنبال یک راه حل منطقی هستند که هر دو طرف را راضی کند، اما در دعوا هر طرف به فکر منافع خود است و تداوم این کار معمولا با خشونت است.
با خواندن pdf مقاله اصول و فنون مذاکره به طور حتم اطلاعات زیادی را در مورد این فن یاد می گیرید، اما بهتر است در اینجا نیز به تعدادی از اصولی که در مذاکره مهم است اشاره کنیم.
1- نقش زبان بدن در مذاکره: درست است که مذاکره با زبان و گفتگو انجام می شود ولی باید بدانیم که در هنگام صحبت به چه صورت بنشینیم، چگونه به طرق مقابل نگاه کنیم، کی لبخند بزنیم و ... مثلا اگر می خواهید علاقه خود را به شنیدن صحبت های طرق مقابل نشان دهید، می توانید دستان خود را روی چانه خود گذاشته و همچنین ارتباط چشمی خود را بدون پلک زدن با طرق مقابل حفظ کنید.
2- بیشتر از آنکه حرف بزنید، گوش دهید. در هنگام مذاکره باید سعی کنید که بیشتر به صحبت های طرق مقابل گوش کنید و از او اطلاعات بگیرید. این کار نشانه اعتماد به نفس شما می باشد.
3- با اطلاعات کافی به استقبال مذاکره بروید. باید قبل از مذاکره در مورد موضوع مورد بحث اطلاعات کافی داشته باشید و تمامی جوانب کار را بسنجید.
4- تمرین تمرین تمرین. یاد گرفتن این مهارت نیز مانند هر مهارت دیگری نیاز به تلاش و تمرین زیاد دارد. سعی کنید در هر فرصتی از این مهارت استفاده کنید تا زودتر به نقاط ضعف خود پی برده و آن ها را اصلاح کنید.
در این مقاله اصول و فنون مذاکره و نقش آن در موفقیت را بیشتر شناختیم و دانستیم که یادگیری اصول مذاکره تاثیر مستقیمی در موفقیت ما در همه حوزه های زندگی دارد. مذاکره در واقع گفتگویی دوستانه و البته منطقی است که می تواند هر دو طرف را به خواسته های خود رسانده و یا به عبارت دیگر در اینجا رابطه برد برد ایجاد می شود.

عناوین مرتبط: مقالات رایگان اصول و فنون مذاکره, مدیر موفق